Szkoły

Zajęcia w szkołach podzielone są na dwie grupy wiekowe:

  • Klasy I-III
  • Klasy IV - VIII
  • Czas trwania zajęć: 45 minut
  • Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych, ich częstotliwość zależy od Państwa.
Jak wyglądają zajęcia w szkole?

Zajęcia są skonstruowane tak, aby przede wszystkim rozwijać u dzieci samodzielność oraz uczyć współpracy w grupie i wzmacniać wiarę we własne możliwości. Wspierają wszechstronny rozwój dziecka, wpływają korzystnie na koncentrację, koordynację ruchową, wzmacniają ciało. Łączą edukację z zabawą.

Schemat organizacji zajęć:
  1. Przywitanie się w kręgu
  2. Rozgrzewka – ćwiczenia dynamiczne przy muzyce (przysiady, podskoki, bieg w miejscu, skłony)
  3. Wyciszenie się – metoda klepsydrowa wg A. Lasoty
  4. Kreatywne ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem asan (poznanie nowych pozycji)
  5. Zabawy z jogą – utrwalenie poznanych do tej pory asan lub ćwiczeń z wykorzystaniem m.in. opowieści, multisensoryki, oraz innych zabaw ruchowych.
  6. Bajkoterapia - dzięki tej formie zajęć dzieci poznaje kulturę, obyczaje, historię, uczą się rozumieć świat, w którym żyją, a także rozwijają wyobraźnię i pogłębiają swoje zainteresowania. Wybór bajek dostosowany jest do grupy wiekowej dzieci oraz tematu zajęć.
  7. Relaksacja i ćwiczenia oddechowe oraz kąpiele w dźwiękach (muzykoterapia). Zajęcia prowadzone są w sposób uporządkowany i przemyślany, a każde zajęcia różnią się od siebie zagadnieniami, tematyką, ćwiczeniami i zabawą.
Zajęcia jogi z dziećmi to przede wszystkim zabawa i przygoda, która daje dzieciom niezwykłe korzyści.

Dlaczego dzieci potrzebują jogi już od najmłodszych lat?

Ruch już od najmłodszych lat powinien towarzyszyć każdemu dziecku. Niestety dzisiejszy, technologiczny świat z jednej strony ułatwia życie, jednak z drugiej wymusza siedzący tryb życia. Dzieci za dużo czasu siedzą, czy to w samochodach czy domach często przed komputerem, telefonem czy telewizorem.

Brak ruchu dla dzieci w wieku przedszkolnym ma katastrofalne skutki. Nie tylko przyczynia się do powstawania zaburzeń ruchowych czy wad postawy ale powoduje trudności z koncentracją. Dzieci są nadmiernie pobudzone, trwają w stanie ciągłego rozpraszania uwagi. Nie są w stanie siedzieć spokojnie czy skupić się na jednym zadaniu (np. zapamiętać treść czytanego przez nauczyciela opowiadania). W rezultacie uzyskiwane przez dzieci wyniki w szkole, są o wiele niższe, niż potencjał i wiedza dziecka. Receptą na te problemy są właśnie ćwiczenia ruchowe oparte na jodze. Joga dla dzieci to alternatywna forma aktywności, dostępna dla każdego, dostosowana do potrzeb i zdolności grupy i indywidualnego dziecka.

Jest to doskonałą forma aktywności także dla dzieci z różnymi trudnościami i zaburzeniami, ponieważ bazują na naturalnej aktywności ruchowej dziecka (np. autoekspresji), motywują do podejmowania wysiłku fizycznego, jak i psychicznego. Joga dla dzieci prowadzona w grupie, nie uczy rywalizacji, lecz jest zabawą, poprzez którą dziecko odkrywa swoje możliwości, rozwija potencjał, uczy się radzić sobie z wyzwaniami oraz emocjami, tymi negatywnymi, ale też i pozytywnymi.