Joga a nauka pisania
W ostatnich latach gry i zabawy stały stacją się coraz bardziej interaktywne. Dzieci, często już w przedszkolu dostają do ręki tablety, telefony czy komputery. Dzieje się tak, że dzieci częściej przesuwają palcem po ekranie niż chwytają za ołówki, kredki, nożyczki czy klocki, które wspomagają naukę pisania odręcznie.
Wszystkie te prace manualne zwłaszcza pisanie (a nawet próby) literek wspierają proces nie tylko nauki pisania ale także czytania u małych dzieci.
Ćwiczenia z małej motoryki to także część jogowych zajęć. W ramach urozmaicania ćwiczeń wybieram właśnie te, które zachęcają do koordynacji ruchowej, zwłaszcza tych ręka-oko co jest kluczowe w rozwoju umiejętności pisania.
Ćwiczenia fizyczne inspirowane jogą wzmacniają mięśnie ramion, brzucha, pleców i bioder. To właśnie te mięśnie są niezbędne do utrzymywania prawidłowej sylwetki i postawy, a idąc dalej prawidłowego pisania.
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym asanom.
Pozycja psa z głową do dołu rozwija mięśnie ramion, jednocześnie rozciągając mięśnie palców dłoni, które są bardzo napięte i przykurczone.
Pozycja lwa, w której trzymamy ręce oparte na podłodze, zachęca dzieci do wyprostowania przedramion i tym samym do delikatnego rozciągnięcia mięśni i nadgarstków.
Pozycja czwórki także wzmacnia przedramiona oraz obręcz barkową wzmacniając tym samym nadgarstki.
Większość dzieci ma swoje ulubione pozycje jogi, można wykorzystać je także w ramach wspólnego pisania lub, przy młodszych dzieciach, snucia, rysowania opowiadań. Pozwólmy dzieciom uwolnić swoją kreatywność, niech wymyślają własne opowiastki, kreują historie. Świetną alternatywą jest także tworzenie wspólnie jednaj historii opartej na konkretnej asanie. Można przy tym stworzyć nie tylko ciekawą, angażująca opowiastkę, ale także świetną sekwencje ćwiczeń. Wyjściowe asany, z których najłatwiej jest stworzyć opowieść to między innymi: żółw, delfin, drzewo czy wojownik.
Na koniec dodam, że zajęcia z jogi dla dzieci, oparte na uważności i oddechu są świetną drogą do uwrażliwienia dzieci na otaczający ich naturę i przyrodę. Dzieci (jak i dorośli), którzy doceniają wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie kształtują dobre i zdrowe nawyki, które utrzymują nasze ciało i umysł w świetnej kondycji i zdrowiu, pozwalając codziennie wykorzystywać swój potencjał do poznawania i odczuwania otaczającego nas świata.